Według ustawy o gospodarce nieruchomościami wyceną nieruchomości jest proces, który polega na określeniu wartości rynkowej odtworzeniowej lub katastralnej nieruchomości.

            Wycena nieruchomości nie jest równoznaczna z ustaleniem ceny i powinna być wykonywana przez rzeczoznawcę majątkowego posiadającego specjalne uprawnienia zawodowe. Takiej wyceny dokonuje się za pomocą operatu szacunkowego, które jest oficjalnym urzędowym potwierdzeniem wartości tej nieruchomości.

W jakich przypadkach się dokonuje wyceny nieruchomości?

            Z racji tego, że wycena to urzędowe potwierdzenie, nie zawsze musimy, sprzedając dom lub mieszkanie, ubiegać się o nie i inwestować swoje pieniądze. Jeśli chcemy się tylko rozeznać, w jakim pułapie cenowym znajduje się nasza nieruchomość i tak naprawdę jaką cenę byśmy mogli wywołać przy jej sprzedaży, nie ma konieczności z korzystania z usług rzeczoznawcy majątkowego.

            Natomiast, jeśli ubiegasz się o kredyt hipoteczny, potrzebujesz dokumentu do organów podatkowych, lub w przypadku, gdy sprawa jest rozstrzygana przez sąd (może to być podział majątku, postępowanie spadkowe lub komornicze) do dalszych działań zawsze jest wymagane urzędowe potwierdzenie. Musisz więc taką wycenę przeprowadzić. Będzie ona przedstawiana w formie operatu szacunkowego.

            Ważne jest, żeby pamiętać, że wycena nie jest równoznaczna z ceną. Zarówno cena rynkowa, jak i stan techniczno-użytkowy lub otoczenie nieruchomości, jest jednym z ważnych elementów, które rzeczoznawca bierze pod uwagę podczas dokonywania takiej wyceny.

Ile kosztuje wycena nieruchomości?

            Pewnie zastanawiasz się, ile kosztuje taka usługa. Jednoznacznej odpowiedzi niestety nie ma, ponieważ składa się na to wiele czynników, takich jak:

  • Rodzaj nieruchomości (mieszkanie, dom, lokal użytkowy, działka itp.);
  • Koszty rzeczoznawcy związane z dokonywaniem wyceny;
  • Prawny status nieruchomości;
  • Termin wykonania usługi.

            Jeśli chcesz obniżyć dla siebie koszt wyceny lub skrócić termin, to postaraj się już wcześniej przygotować podstawowe dokumenty, które są niezbędne dla jej wykonania. Oto niektóre z dokumentów, które są potrzebne do przeprowadzenia wyceny lokalu mieszkalnego:

  • Wypis z księgi wieczystej lub akt notarialny;
  • Zarys mapy ewidencyjnej, żeby móc określić lokalizację nieruchomości;
  • Wypis z rejestru gruntów;
  • Rzut lokalu.

            Natomiast jeśli nie posiadasz tych dokumentów, to za dodatkową opłatę rzeczoznawca może je uzyskać dla Ciebie na podstawie numeru księgi wieczystej.

            Jeśli potrzebujesz pomocy lub konsultacji w sprawie wyceny nieruchomości, to zawsze możesz z nami się skontaktować. Chętnie Ci doradzimy i pomożemy z wyborem rzeczoznawcy  oraz odpowiemy na twoje pytania.

Agencja Nieruchomości «OMnieruchomości» Oksana Masiuk

            Jeśli już wiesz, że chcesz jedynie ustalić cenę swojego mieszkania, to dobrze trafiłeś! 🙂

            Zadzwoń, a na pewno Ci pomożemy! Nasze konsultacje są bezpłatne. Ale także możesz wypełnić nasz formularz, a my sami z Tobą się skontaktujemy.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Resetuj hasło

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.